در گذشته های دور هویت افراد و شخصیت آنها بصورت چهره به چهره و یا با معاشرت های گاها طولانی مشخص می گردید رفته رفته با پیشرفت و توسعه شهر نشینی چیزی به نام شناسنامه یا سجلد کم کم مرسوم شد که هویت اندکی از افراد را مشخص می کرد. با گسترش صنعت چاپ رفته رفته در بعضی از ادارات دولتی کارتی به نام “کارت شناسایی” رواج گردید که با گسترش صنعت و تکنولوژی این نوع کارت‌ها روز به روز پیشرفت کرده تا به مرحله کنونی رسید. به طوری که شما با رؤیت کارت یک فرد می توانید بیشتر توانمندی و کارایی او را در واحدهای گوناگون حدس بزنید. بی شک اکثر افراد جامعه که از کارت شناسایی استفاده می کنند و همیشه دوست دارند که کارت آن‌ها درخشان زیبا و انعطاف پذیر باشد. به لحاظ ضروری بودن این نوع کارت‌ها امروزه شرکت های زیادی وارد این کارو زار حساس شده و اقدام به طراحی، چاپ و تولید این گونه از کارت‌ها می نمایند. لذا چگونگی تولید و ماندگاری و جنس کارت از حساسیت ویژه ای برخوردار است. شرکت ما نیز جهت بالا بردن اطلاعات شما از نحوه تولید این کارت‌ها تلاش کرده است تا آخرین اطلاعات را در اختیار شما بگذارد. لطفا برای آنکه با نحوه چاپ این نوع کارت های پیشرفته بیشتر آشنا شوید مطالب زیر را حتما مطالعه فرمائید. 

1 چرا کارت شناسایی باید روی کارت PVC چاپ شود؟

رها بسیار عصبی و نگران بود نمی دانست که آخر عاقبت این امتحان چه خواهد شد بی شک آینده و زندگی او به این آزمون استخدامی بستگی داشت در صورتی که می توانست در این آزمون قبول شود، نه تنها او در یکی از معتبرترین شرکت‌ها استخدام شده بود، بلکه می توانست برای ارائه پایان نامه خود، از داده های این مجموعه به عنوان ارائه دهنده انواع خدمات چاپ کارت پی وی سی استفاده نماید.
سوال را دوباره خواند. چرا باید کارت پرسنلی بر روی پی وی سی (pvc) چاپ شود؟ نفس عمیقی کشید و سر خط شروع به نوشتن کرد…

کارت شناسایی کارتی است که به منظور شناسایی افراد و اعطای مجوز دستیابی به امکانات شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌گردد. امروزه استفاده از این کارت‌ها بسیار رواج یافته است، به صورتی که اغلب مراکز، ادارات، سازمان‌ها، شرکت‌های بزرگ و کوچک و حتی مراکز آموزشی نظیر دانشگاه‌ها و مدارس نیز برای اهداف مختلفی از کارت شناسایی استفاده ‌می‌کنند. کارت شناسایی ‌می‌تواند یک مجموعه را در یک نگاه معرفی کند. لذا ‌می‌بایست چه از نظر طراحی و چاپ و چه کیفیت، حرفه‌ای و در بهترین سطح باشد. علاوه بر موارد ذکر شده دوام و ماندگاری این کارت‌ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بهتر است از مرغوب ترین مواد برای تولید آن‌ها استفاده شود.

نگاهی به مریم کرد. او نیز بدون آنکه به اطراف نگاه کند تندتند مشغول نوشتن بود. رها این بار نوشت:

بهترین جنس برای چاپ کارت شناسایی

یکی از مناسبترین جنس‌ها برای چاپ کارت شناسایی، کارت PVC است که کیفیت بالایی دارد و نسبت به سایر کارت‌ها از طول عمر بالایی برخوردار است. کارت شناسایی معمولا به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد و ماندگاری آن یکی از مهمترین معیارهای انتخاب است. کارت شناسایی مقوایی بسیار راحت و ارزان است ولی مقاومت و استحکام چندانی ندارد، اما کارت پی‌ وی‌ سی با وجود هزینه نسبتا بالایی که نسبت به کارت‌های مقوایی دارد طول عمر و استحکام بالایی هم نسبت به سایر آن‌ها دارد. این کارت‌های پلاستیکی از انعطاف پذیری قابل توجهی برخوردار هستند که به راحتی ‌نمی‌شکنند و علاوه بر مقاومت در برابر رطوبت و تعریق، قابلیت‌های متنوعی دارند. طول عمر کارت PVC حدود ۵ تا ۶ سال است و ماندگاری چاپ روی آن به دلیل اینکه با حرارت بالایی انجام ‌می‌گیرد بسیار زیاد است. سپس یاد فیلم‌هایی افتاد که قبلا از دوام کارت‌های پی وی سی دیده بود و آن‌ها را در ذهنش مرور کرد.

دوباره متن‌هایی که نوشته بود را مرور کرد. قرار بود با کمک مریم قسمت دوم را بنویسد. اما آقای احمدی مسئول کارت پرداز شش دانگ حواسش جمع بود. در ثانی آن‌ها پنج نفر دانشجو نخبه بیشتر نبودند و از این تعداد فقط دو نفر انتخاب می‌شد …
تکه کاغذی مچاله کرد و به طرف مریم پرت کرد. مریم که متوجه موضوع شده بود کمی کنار رفت و برگه اش را پایین آورد. اول برگه نوشته بود:

انواع کارت PVC برای چاپ کارت شناسایی

با دقت نگاه کرد مریم توضیحاتش درست نبود، به ناچار چشمهایش را روی هم گذاشت کمی که ذهنش آرام گرفت شروع به نوشتن کرد و سر خط نوشت؛
کارت‌های پی وی سی در انواع مختلف و رنگ‌های متنوعی وجود دارند و معمولا با ضخامت‌های ۳۰۰ میکرون، ۵۰۰ میکرون و ۷۶۰ میکرون تولید ‌می‌شوند که مناسبترین ضخامت برای چاپ کارت شناسایی ۷۶۰ میکرون است. کارت شناسایی PVC را ‌می‌توان براساس نیاز سازمان‌ها روی انواع کارت پی وی سی چاپ زد. این کارت‌ها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌گردند که عبارتند از:
انگار خودکارش جوهر نداشت. فشاری زیادتری به خود کار داد و در ادامه نوشت …

چاپ کارت شناسایی ساده

برای چاپ این نوع کارت از کارت خام PVC استفاده می‌شود. کارت PVC ساده از یک بدنه پلاستیکی ساده تشکیل شده و نوعی کارت غیرهوشمند است که صرفا جهت شناسایی افراد و مشاهده کارت چاپ می‌شود. این کارت‌ها از لحاظ رنگ، ضخامت و اندازه متفاوت هستند و معمولاً با ضخامت ۷۶۰ میکرون در بازار یافت ‌می‌شوند.

وقتی به اینجا رسید نفسی به راحتی کشید مطمئن بود این قسمت را درست نوشته است. حالا باید چاپ کارت هوشمند را توضیح می‌داد؛ اگر می‌توانست این قسمت را به درستی بنویسد نصف بیشتر راه را طی کرده بود. قلمش را برداشت و با خط نسبتا زیبایی نوشت.

چاپ کارت شناسایی هوشمند

کارت‌های هوشمند به دو دسته کارت‌های دارای تراشه و نوار مغناطیسی تقسیم بندی می‌شوند و قابلیت ذخیره سازی اطلاعات مهم را دارند. از انواع کارت هوشمند پی‌وی‌سی ‌می‌توان کارت مغناطیسی ، کارت مایفر ۱k ، کارت مایفر ۴k ، کارت دسفایر ، کارت RO و … را نام برد. این کارت‌ها را که بنا بر نوع عامل هوشمندی که در آن‌ها به کار برده شده ‌می‌توان به صورت تماسی و غیر تماسی استفاده نمود.

لازم به ذکر است که قیمت چاپ کارت شناسایی پی وی سی بسته به نوع کارت خام و تیراژ چاپ متفاوت خواهد بود.

ظاهرا مریم درمانده شده بود و گاهی بر می‌گشت و به او اشاره می‌کرد. رها بی خیال به او همچنان به نوشتن ادامه داد و سطر بعد را با این عنوان آغاز کرد:

انواع کارت شناسایی هوشمند PVC

کارت‌های شناسایی پی وی سی را می‌توان با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند در دو دسته قرار داد که عبارتند از :

  1. کارت‌ شناسایی تماسی

کارت‌های تماسی از دسته کارت‌های هوشمند و مانند کارت‌های مغناطیسی هستند که قابلیت ذخیره سازی و نگهداری اطلاعات را دارند. روی این کارت‌ها یک نوار مغناطیسی تعبیه شده است که قابلیت ذخیره سازی داده‌ها را دارد. خواندن این اطلاعات از طریق دستگاه کارت خوان مگنت امکان پذیر است و برای برقراری ارتباط با دستگاه ریدر باید کارت به صورت مستقیم با آن در تماس باشد.